Boks Haberleri

BOKS KURALLARI VE BOKS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER

Merhaba boks severler. Bugün sizlere boks hakkında bilinmesi gereken en temel bilgilerden bahsedeceğiz. Boksa yönelik hedefleri olan veya boks hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir bilgilendirici yazı olacaktır.

Boks sporunun en temel açıklamasından bahsedecek olursak iki sporcunun boks hakemi gözetiminde karşılıklı yumruklaşmasıdır. Tabi sadece yumruklaşma ile kalmıyor. Kafaya isabet eden her yumruk sporcuya puan kazandırıyor. Boks sporunun kurallarını diğer sporlar ile karşılaştırırsak boksun diğerlerine göre daha az olduğunu görebiliyoruz. Boksta yasak olan bazı şeylerden bahsetmekte fayda var.

BOKSTA YASAK OLAN DURUMLAR

1) Belden aşağıya vurulması
2) Enseye vurmak
3) Sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi
4) Karşılaşma esnasında rakibin dikkatini dağıtacak kadar bağırma, ses çıkarma
5) Kulağa vurmak
6) Arkadan vurmak
7) Sporcu yerdeyken vurmak
8) Avuç içiyle vurmak
9) Tekme, kafa ve dirsek atmak

Yasak olan bu durumlar tekrarlanırsa sporcu ihtar alır. 3 kere tekrarlanması durumunda ise -1 puan ile cezalandırılır. Hem amatör hem profesyonel boks karşılaşmalarında diş ve kasık koruyucuların takılması zorunludur.
Boks hakemlerinin komutlarına değinmeden geçmeyelim.

HAKEM KOMUTLARI

Break: (Ayrılın komutudur.)
Stop: (Dur komutudur.)
Boks yada Fight: (Maça devam edebilirsiniz komutudur.)

BOKSTA VURUŞLAR

1) Direk vuruş: Her vuruşta olması gereken ilk temel kural gözlerin rakibin üstünde olmasıdır. Sol veya sağ yumruğun rakibe düz bir şekilde vurulmasıdır. (Sağ direk ile sol direk tamamen aynıdır.)
2) Kroşe: Kroşe atılırken en temel öğrenilmesi gereken durum ayaklardan olabildiğince destek alınıp sert bir şekilde rakibe vurulup geri çekilmesidir. (Sağ ile sol kroşe aynıdır.)
3) Aparkat: Kroşe vuruşu ile tek farkı aşağıdan yukarıya doğru yumruğun atılmasıdır. Kısa mesafeli durumlarda en etkili vuruştur. Aparkatın en çok kullanılan anı rakibin saldırması üzerine vurulmasıdır.
4) Swing: Kroşenin sürekli atılması şeklinde nitelendirilebilir. Sürekli bir atakla rakibi zorlayan etkili vuruşlardan biridir. Swing atakları genelde kısa süreli olur. Kısa süreli olması bile rakibin savunmasını ciddi derecede etkiler ve bir sonraki vuruş şeklinizin en etkili şekilde atılmasını sağlayabilir.

BOKSTA MAÇ SONUÇLARI

Maç sonuçları farklı sonuçlar ile bitebilir. Bunun nedeni tamamen karşılaşmaya bağlıdır. Atılan yumruklar, kurallara uyum, nakavt gibi nedenler karşılaşmanın seyrini değiştirdiği gibi sonucu da belirleyen faktörlerdir.
Puan ile: Karşılaşmada herhangi bir nakavt olmaması durumunda, sporcuların attığı yumruklar, savunmalar ve bir takım nedenler ile puanların toplanmasıdır. En çok puan toplayan boksör, karşılaşmayı kazanır.
Abandone ile: Sporcunun ya kendi, yada antrenörünün isteği ile maçtan çekilmesidir. Maçtan çekilen boksör yenik sayılır.
Diskalifiye ile: Yazımızda bahsettiğimiz kurallara uymayan, yasak olan durumları 3 defadan fazla tekrarlayan boksör, diskalifiye edilerek yenik sayılır.
Knock-out: Bir boksör yere düştüğünde belirli bir süre kalkmaması durumunda hakem 10 saniye boyunca sayar. Sporcu, karşılaşmaya tekrar başlamazsa yenik duruma düşer.
Hükmen: Sporcu, hakemlerin bilmediği bir neden dolayı ringe üç dakikadan fazla bir süre gelmezse ve karşılaşmaya başlamazsa yenik ilan edilir.
Tamamlanamayan Karşılaşma: Hakemlerin kontrolü dışında, kontrol edilemeyen bazı dış nedenlerden kaynaklanır. Bu durumda karşılaşma tatil edilir. Başka bir tarih belirlenerek karşılaşmayı başka zamana ertelenir.
Aynı zamanda sporcu izleyiciye, hakeme, veya rakibine hakaret durumunda yine yenik sayılır.

Siz boks severlere en güncel boks haberlerini en hızlı şekilde sunmaya çalışıyoruz. Boks ile ilgili güncel boks haberlerinden ve en bilgilendirici içeriklerden mahrum kalmamak için web sitemizi takipte kalın…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı